Darmowe czytanie w sieci – zagraniczne bazy i czasopisma 2

Folklor, wierzenia, praktyki religijne i przesądy to w naszym przekonaniu jedne z najbardziej fascynujących aspektów kulturoznawczych. Dlatego dzisiejszy wpis opiera się na dorobku wydawniczym The Nanzan Institute for Religion and Culture (南山宗教文化研究所).

Japanese Journal of Religious Studies (JJRS)
JJRS to magazyn akademicki wydawany od 1960 roku (wcześniej jako Contemporary Religions in Japan), poświęcony badaniom nad religiami Japonii. Znajdziecie w nim wiele ciekawych tekstów zarówno o szintoizmie, jak i buddyzmie, chrześcijaństwie, czy animizmie. Zakres tematyczny jest na tyle zróżnicowany, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Asian Ethnology
Ten magazyn akademicki ma jeszcze dłuższą historię – pierwszy numer ukazał się w 1942 roku w Chinach jako Folklore Studies. Asian Ethnology poświęcony jest badaniom nad dziedzictwem kulturowym ludów Azji, więc nie jest to wydawnictwo stricte japonistyczne. Niemniej jednak tematyka japońska pojawia się w nim często, więc warto zapoznać się z tym tytułem.

The Japan Christian Review
Główną tematyką tego czasopisma jest recepcja i implementacja nauk chrześcijańskich na gruncie japońskim. Ostatni numer ukazał się w 1998 roku, a dzięki staraniom instytutu mamy dostępne bezpłatnie artykuły z numerów 59-64.

Asian Folklore Monographs (Nanzan Institute)
W tym dziale znajduje się dziesięć książek w językach angielskim i niemieckim, które można pobrać w formacie PDF, a wśród nich:
Fanny H. Mayer, Ancient Tales in Modern Japan: An Anthology of Japanese Folk Tales (Bloomington: Indiana University Press, 1985) oraz Yanigata Kunio Guide to Japanese Folk Tales (Bloomington: Indiana University Press, 1986).

I już na koniec, pozostając w klimatach folklorystycznych, proponujemy dwie monografie udostępnione przez Utah State University:
Ghost and the Japanese: Cultural Experience in Japanese Death Legends
Japanese Demon Lore: Oni, from Ancient Times to the Present

Zapisz