Darmowe czytanie w sieci – zagraniczne bazy i czasopisma

Poniższym wpisem wyruszamy na szerokie wody zagranicznej literatury (głównie anglojęzycznej) poświęconej Japonii. Na początek prezentujemy wielką trójkę, zajmującą szczyt naszej osobistej listy.

The Internet Archive

The Internet Archive to instytucja non-profit zajmująca się od 1996 roku cyfryzacją i udostępnianiem zasobów materialnych. Książki, artykuły prasowe, nagrania, obrazy – niemal wszystko co trafia do domeny publicznej znajdziecie właśnie tam. The Internet Archive to świetna wyszukiwarka, która skupia pliki zamieszczane w różnych miejscach w Internecie, np. Google Books, czy The Project Gutenberg.

The Europeana Collections

The Europeana Collections to biblioteka cyfrowa i archiwum powołane do życia w 2008 roku. Współpracuje z ponad trzema tysiącami instytucjami kultury w Europie, w tym z polską Biblioteką Narodową – znajdziecie tam całe zasoby bazy Polona.

The Journal Storage (JSTOR)

JSTOR to biblioteka cyfrowa utworzona w 1995 roku i jest nieocenioną bazą czasopism i artykułów naukowych. Część starych zasobów trafiła do domeny publicznej, a więc na teksty z tej bazy można również trafić w The Internet Archive. Zasadniczo dostęp do bazy jest płatny i można go uzyskać za pośrednictwem instytucji (np. biblioteki uniwersyteckiej), która wykupiła prenumeratę. Od 2012 roku uruchomiono też program dla indywidualnych użytkowników – po rejestracji można na 2 tygodnie wrzucić trzy wybrane teksty na swoją wirtualną półkę i do woli czytać je on-line.

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz