Darmowe czytanie w sieci – bazy polskie i zagraniczne

W Internecie dużo łatwiej znaleźć ogólnodostępne materiały akademickie i naukowe niż beletrystykę, ale przy odrobinie szczęścia można czasami trafić na jakiś przekład.

Wiele osób odstręcza termin naukowy, który przywodzi na myśl nudne dysertacje napisane specjalistycznym językiem. Nic bardziej mylnego. Wśród setek materiałów można znaleźć ciekawe teksty i opracowania, więc nie należy zniechęcać się na starcie. Poniżej prezentujemy kilka takich baz – zarówno typowo polskich, jak i zagranicznych zawierających polskie publikacje.

Repozytorium Centrum Otwartej Nauki (CEON)
CEON zawiera publikacje polskich naukowców w otwartym dostępie. Znajdują się tam nie tylko artykuły i książki, ale też materiały konferencyjne, raporty, rozprawy doktorskie i prace dyplomowe.

The Central European Journal of Social Sciences and Humanities
Chociaż nazwa sugeruje, że jest to autonomiczny magazyn naukowy, w rzeczywistości mamy do czynienia z bazą czasopism i artykułów. Znajdziecie tam numery Przeglądu Orinetalistycznego z kilku ostatnich lat.

ACADEMIA
Academia.edu to kolejna platforma dla naukowców, ale tym razem o wymiarze międzynarodowym. Spośród polskich japonistów warto zwrócić uwagę na profil Adama Bednarczyka specjalizującego się w średniowiecznej literaturze japońskiej. Przeglądanie materiałów online jest ogólnodostępne, natomiast pobranie plików wymaga zalogowania przez Google+ lub Facebook.

ResearchGate
ResearchGate.net podobnie jak Academia oferuje naukowcom narzędzia do publikacji i promowania swoich prac akademickich. Część materiałów zapewne będzie się powtarzać, ponieważ wiele osób korzysta z kilku podobnych serwisów jednocześnie. Mimo wszystko warto sprawdzić każde dostępne źródło.

Google Scholar
Nieco zapomniane i zepchnięte na margines narzędzie ze stajni giganta Google, który wyszuka podane hasło zarówno w dziale z książkami, jak i pracami naukowymi. Jedynym mankamentem jest niemożność odfiltrowania wyników zawierających tylko otwarty dostęp.

Zapisz