Darmowe czytanie w sieci – polskie bazy i czasopisma

Internet jest nieocenionym źródłem informacji, a także darmowej literatury. Mamy to szczęście, że żyjemy w czasach, kiedy cyfryzacja zbiorów muzealno-bibliotecznych stała się niemal chlebem powszednim. Pozycje dotąd niedostępne lub antykwaryczne są teraz na wyciągnięcie ręki (a raczej łącza internetowego).

W tym miejscu chcielibyśmy stworzyć mały przewodnik po stronach, które zaprowadzą was do darmowej, legalnej literatury japonistycznej w Sieci.

Bazy internetowe polskie (bezpłatne):

POLONA
Uruchomiona w 2006 r. biblioteka cyfrowa udostępniająca zasoby cyfrowe Biblioteki Narodowej. Znajdziecie tam prace Ossendowskiego, Sieroszewskiego, Hearna i wielu innych.

Federacja Bibliotek Cyfrowych (FBC)
Gromadzi informacje o sieci rozproszonych bibliotek cyfrowych i repozytoriów w Polsce. Możecie w niej wyszukać nie tylko książki, ale też czasopisma, artykuły i wiele innych.

BazHum
Jest to baza bibliograficzna rejestrująca całą zawartość czasopism od pierwszych numerów do bieżących prowadzona przez Muzeum Historii Polski.

Akademicka Platforma Czasopism
Portal czasopism Uniwersytetu Mikołaja Kopernika promujący politykę otwartości w nauce.

Czasopisma japonistyczne polskie (bezpłatne):

Silva Iaponicarum
Silva Iaponicarum to wielojęzyczny kwartalnik wydawany przez Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu. Większość artykułów jest napisana w języku angielskim, ale znajdziecie tam również tłumaczenia tekstów na język polski.

Analecta Nipponica
Anglojęzyczne czasopismo wydawane przez Polskie Stowarzyszenie Badań Japonistycznych.

Azja-Pacyfik. Społeczeństwo, Polityka, Gospodarka
Czasopismo wydawane od 1998 r., którego celem jest upowszechnianie badań i wiedzy o współczesnej Azji Wschodniej.

Zapisz