Darmowe czytanie w sieci – literatura w języku japońskim

Dzisiejszy wpis jest ukłonem w stronę osób, które znają lub uczą się języka japońskiego, ale szukają ciekawszych bodźców rozwojowych niż podręcznikowe czytanki. Poniżej przygotowaliśmy spis kilku stron internetowych oferujących bezpłatny dostęp do japońskiej literatury. Wśród wielu tytułów znajdziecie również te, które zostały wydane w Polsce, np. Kappy Akutagawy Ryūnosukego, Zapiski spod wezgłowia Sei Shōnagon czy Żywot kobiety swawolnej Ihary Saikaku.

Aozora Bunko
Japońska biblioteka cyfrowa utworzona w 1997 r., która ma w swoich zasobach około trzynaście tysięcy pozycji. Wszystkie książki znajdujące się w bazie należą do domeny publicznej, a więc nie obejmują ich już prawa autorskie i można korzystać z nich do woli. Aozora Bunko jest także częścią The Internet Archive, co może ułatwić wyszukiwanie dla osób dopiero uczących się japońskiego. Ponadto The Internet Archive oferuje zawsze kilka różnych formatów plików do pobrania.

Japanese Text Initiative
Wspólna inicjatywa biblioteczna dwóch amerykańskich uniwersytetów mająca na celu upowszechnienie klasycznej literatury japońskiej. Znaczna część tytułów pokrywa się z tymi w Aozora Bunko, ale na JTI dostępna jest bardzo przydatna funkcja – wyszukiwarka słów. W zależności od naszych preferencji możemy wyszukać dane słowo/a we wszystkich dostępnych tekstach, albo wśród dzieł tylko jednego autora.

Center for Open Data in Humanities
Platforma informacyjna uruchomiona w kwietniu 2017 r., która koordynuje kilka projektów: Pre-Modern Japanese Texts (zawiera zdjęcia ok. 1800 japońskich książek), Dataset of Edo Cooking Recipies czy Dataset of Modern Magazines. Strona raczej dla zaawansowanych użytkowników języka japońskiego.

Kyoto University Digital Library Rare Materials
Kolejna strona dla zaawansowanych japonistów zawiera m.in. teksty literackie zaklasyfikowane jako Skarby Narodowe, materiały z okresu Meiji i Taishō.

Waseda University Library’s Collection
Cyfrowa kolekcja zbiorów Uniwersytetu Waseda, w tym m.in. zbiór dzieł literackich z okresu Edo.