Darmowe czytanie w sieci – zagraniczne bazy i czasopisma
Poniższym wpisem wyruszamy na szerokie wody zagranicznej literatury (głównie anglojęzycznej) poświęconej Japonii. Na początek prezentujemy wielką trójkę, zajmującą szczyt naszej osobistej listy.
The Internet Archive to instytucja non-profit zajmująca się od 1996 roku cyfryzacją i udostępnianiem zasobów materialnych. Książki, artykuły prasowe, nagrania, obrazy – niemal wszystko co trafia do domeny publicznej znajdziecie właśnie tam. The Internet Archive to świetna wyszukiwarka, która skupia pliki zamieszczane w różnych miejscach w Internecie, np. Google Books, czy The Project Gutenberg.
The Europeana Collections to biblioteka cyfrowa i archiwum powołane do życia w 2008 roku. Współpracuje z ponad trzema tysiącami instytucjami kultury w Europie, w tym z polską Biblioteką Narodową – znajdziecie tam całe zasoby bazy Polona.
JSTOR to biblioteka cyfrowa utworzona w 1995 roku i jest nieocenioną bazą czasopism i artykułów naukowych. Część starych zasobów trafiła do domeny publicznej, a więc na teksty z tej bazy można również trafić w The Internet Archive. Zasadniczo dostęp do bazy jest płatny i można go uzyskać za pośrednictwem instytucji (np. biblioteki uniwersyteckiej), która wykupiła prenumeratę. Od 2012 roku uruchomiono też program dla indywidualnych użytkowników – po rejestracji można na 2 tygodnie wrzucić trzy wybrane teksty na swoją wirtualną półkę i do woli czytać je on-line.