Darmowe czytanie w sieci – zagraniczne czasopisma

Korzystając z długiej przerwy majowej skorzystaliśmy z okazji i ponownie wyruszyliśmy na poszukiwanie ciekawych materiałów o Japonii, które można czytać i pobierać do woli.

Nichibunken Open Access
Baza materiałów udostępnionych przez International Research Center for Japanese Studies. Czytelnik anglojęzyczny może skorzystać z archiwalnych numerów magazynu Japan Review oraz publikacji w sekcji Nichibunken Monograph Series, natomiast osoby posługujące się językiem japońskim mają do dyspozycji liczne raporty, artykuły i magazyny z zakresu badań japonistycznych.

Pre-1900 European Books on Japan from IRCJS
Bogata baza zachodnich białych kruków o tematyce japońskiej z kolekcji International Research Center for Japanese Studies.

Sino-Japanese Studies
Magazyn akademicki poświęcony, jak nazwa wskazuje, interakcjom sino-japońskim. Do pobrania 10 numerów z ostatnich lat.

Electronic Journal of Contemporary Japanese Studies (EJCJS)
Magazyn dostępny m.in. za pośrednictwem bazy DOAJ, którą opisywaliśmy już wcześniej. Jedyny minus, to fakt, że artykuły nie posiadają formatu pdf.

Japanese Journal of Archeology
Magazyn akademicki Japońskiego Stowarzyszenia Archeologicznego.

Japanese Language and Literature
Magazyn akademicki, którego historia sięga 1967 roku, jednak dopiero począwszy od tego roku będzie publikowany na ogólnodostępnej licencji. Starsze numery można pozyskać za pośrednictwem platformy JSTOR.