Wyjść z cienia – konkurs z Ariyoshi Sawako

Hanaoka Seishū (1760–1835) był wybitnym japońskim chirurgiem, który jako pierwszy na świecie opracował skuteczny anestetyk. Dzięki temu stał się także pionierem zabiegów w znieczuleniu ogólnym – usuwania nowotworów, amputacji, a nawet operacji plastycznych. Jednak historia jego sukcesów to także historia cierpienia i ogromu poświęcenia kobiet w jego otoczeniu, na których przeprowadzał eksperymenty. (od Wydawcy)

Ariyoshi Sawako w swojej twórczości wielokrotnie podejmuje problematykę społeczną m.in. zmiany dynamiki relacji międzyludzkich powodowanych postępem cywilizacyjnym, trwałość tradycyjnych wartości czy kryzys więzi rodzinnych. Na pierwszy rzut oka opisuje kwestie, które dotyczą nas wszystkich jako kolektywu – społeczeństwa, lokalnej społeczności, rodziny. Jednak jeśli zagłębimy się w jej narrację zauważymy, że pisarka w szczególny sposób oddaje głos pospolitym kobietom – pracownicom, żonom, matkom – których rola, wkład i zaangażowanie w funkcjonowanie całej maszynerii społecznej są często traktowane jako nieistotne.

Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Kirin możemy przekazać w wasze ręce aż 3 egzemplarze powieści „Żona doktora Hanaoki”. Zadanie konkursowe polega na odpowiedzi na pytanie:

Gdybyście mogli zdecydować, której Japonce należałoby postawić pomnik, to kto by to był?

Na wasze odpowiedzi wraz z krótkim uzasadnieniem, zamieszczone w formie komentarza pod wpisem konkursowym na honbonowym profilu na Facebooku, czekamy do godz. 23:59 22 lipca 2022 (piątek). Spośród nadesłanych zgłoszeń wybierzemy najciekawsze propozycje, które nagrodzimy książką.


[AKTUALIZACJA 24-07-2022 – WYNIKI]

W konkursie wpłynęły trzy zgłoszenia, które zostały nagrodzone książkami:

Jakub Orzechowski
Której japonce postawić pomnik? Przyznam ze jest to trudne pytanie. Ja postawie na postać raczej mniej popularną do której mam osobisty sentyment. Mówię tu o japońskiej piosenkarce pop- Takako Mamiya. Mam do niej osobisty sentyment ponieważ często wybrzmiewała w moich głośnikach i słuchawkach w czasie, gdy odkrywałem japońskie hity z dawnych lat które bardzo dobrze mi leżą. Jej album „Love Trip” z 1982 roku bardzo często ubogacał moje zimowe wieczory i czytanie książek. Najbardziej podoba mi się utwor „Midnight Joke”. Oprócz tego że samo słuchanie języka japońskiego w piosenkach sprawia mi przyjemność, to głos Takako szczególnie cenie za ciepłą barwe i spokojny wokal który wywołuje nostalgie. Takako Mamiya. To jest mój wybór!

Renata Porębska
Bez wątpienia jest wiele Japonek, którym należałoby postawić pomnik. Gdybym mogła jednak zdecydować, kogo upamiętnić w ten sposób, była by to Chiaki Mukai- pierwsza Japonka, która miała przyjemność wyruszyć w kosmos. Dzięki swojej karierze astronautki pokazała innym dziewczynom oraz kobietom, że z pozoru nawet tak odległe marzenia mogą się spełnić. Niestety, ale do tej pory kobiety w Japonii są często uważane za tą „słabszą płeć” ograniczając tym samym ich ruchy chociażby w sferze zawodowej- mimo tego samego wykształcenia i kompetencji są one pomijane. Właśnie dlatego wybrałam Chiaki Mukai- jest przykładem dla wielu Japonek (i nie tylko) tego, że mimo wielu przeszkód nie można się poddawać i warto dążyć do zamierzonego celu.

Aleksandra Woźniak
Wybór jest duży, chociaż zostało wciąż sporo szklanych sufitów do przebicia, ale myślę, że warto uhonorować jedną z pionierek ruchu na rzecz praw kobiet, Raichō Hiratsukę, która redagowała pierwsze w Japonii czasopismo feministyczne, otwarcie sprzeciwiała się porządkowi patriarchalnemu oraz angażowała się w realną walkę w celu zrównania praw kobiet i mężczyzn.


Regulamin konkursu:
1. Organizatorem konkursu jest Administrator portalu honbon.pl.
2. Wysyłając zgłoszenie uczestnik potwierdza, iż zapoznał się z Regulaminem i akceptuje jego warunki.
3. W konkursie może wziąć udział każda osoba fizyczna, z wyłączeniem Organizatora konkursu, członków jego najbliższej rodziny oraz osób bezpośrednio związanych z organizacją i przygotowaniem konkursu.
4. Warunkiem udziału w konkursie jest udzielenie pisemnej odpowiedzi w wyznaczonym terminie oraz formie wskazanymi w opisie konkursu. Zgłoszenia nie spełniające w/w warunków nie będą brane pod uwagę.
5. Zwycięzcy oraz nagrodzone odpowiedzi zostaną opublikowane w dniu 24 lipca 2022 r. o godz. 19:00 na stronie honbon.pl oraz na Facebooku.
6. Warunkiem otrzymania nagrody jest przesłanie Organizatorowi danych do przesyłki w ciągu siedmiu dni od momentu ogłoszenia wyników, tj. do godziny 19:00 31 lipca 2022 r.. Niedotrzymanie terminu jest równoznaczne z rezygnacją z nagrody.
7. W przypadku rezygnacji z nagrody przez pierwotnego zwycięzcę Organizator wskaże innego laureata.
8. Nagroda nie podlega wymianie na inne nagrody rzeczowe ani ich równowartość pieniężną.
9. Nagroda będzie wysyłana wyłącznie na terytorium Polski.
10. Przesłanie zgłoszenia jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody uczestnika na przetwarzanie jego danych osobowych przez Organizatora w celach konkursowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO).


We wpisie wykorzystano kadr z filmu Hanaoka Seishū no tsuma (華岡青洲の妻) w reż. Yasuzo Masumury (1967).