Konkurs z kwiatem wiśni

Kiedyś nie przyszłoby mu nawet do głowy, że będzie tak żył – że spędzi tyle lat, stojąc przy płycie do smażenia dorayaki. Nalał wytrawnego sake do czarki i wychylił ją do dna, żeby zmyć gorycz, którą czuł na języku. Myślał o matce. Mówiła cicho i spokojnie, ale nie potrafiła ukryć swoich zmartwień; czasem zaciekle kłóciła się z ojcem albo sprzeczała z krewnymi, płakała, krzyczała. W dzieciństwie Sentarō przerażały te zmiany nastroju. Czuł spokój, kiedy mama jadła manjū albo ciasto – odzyskiwała wtedy humor, lubiła słodkie. Chciał, żeby na stole zawsze były słodkości. – Pyszne, prawda synku? – mówiła z uśmiechem. Uwielbiał ją taką.

(Kwiat wiśni i czerwona fasola, Durian Sukegawa)

Jedzenie ma magiczną moc. Nie tylko dodaje nam sił, działa pobudzająco na zmysły, ale też potrafi łączyć obcych sobie ludzi i przełamywać bariery. Wspólny posiłek to wyraz gościnności, forma zaproszenia do naszego kręgu rodzinnego oraz kulturowego. Przy stole biesiadujemy, świętujemy uroczyste okazje takie jak narodziny nowego członka rodziny czy ślub, ale też prowadzimy biznes, dobijamy targu lub dopinamy szczegóły dyplomatycznych negocjacji. Jedzenie to także zapachy i smaki dzieciństwa – wspomnienia dawnych chwil, które pozostają z nami na zawsze.

Zadaniem uczestnika będzie przygotowanie anegdoty związanej z jedzeniem, wspólnym posiłkiem lub jego przygotowaniem.

Nieważne czy zabawna czy smutna, osobista czy historyczna – niech to będzie historia, która pokazuje jak istotne znacznie ma jedzenie w relacjach międzyludzkich. Spośród nadesłanych zgłoszeń nasza prywatna komisja konkursowa wybierze dwóch laureatów – najciekawsza anegdota zostanie nagrodzona pakietem składającym się z książki Kwiat wiśni i czerwona fasola oraz filmu pod tym samym tytułem w reżyserii Naomi Kawase, natomiast drugie miejsce nagrodzimy egzemplarzem książki.

Odpowiedzi nie powinny przekraczać 1800 znaków (standardowa strona A4) i należy je nadsyłać na adres kontakt@honbon.pl do godz. 23:59 7 grudnia 2018 r. (piątek). Preferowane formaty plików: .doc, .docx, .pdf.

Fundatorem nagród książkowych jest Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Fundatorem filmu jest Honbon.

[AKTUALIZACJA 10-12-2018]

W związku z niewystarczającą liczbą zgłoszeń nie wyznaczono zwycięzcy. Konkurs został powtórzony w nowej formie na naszym profilu na Facebooku. Zadaniem uczestników było jak najszybsze udzielenie odpowiedzi na trzy pytania, które zostały zamieszczone na profilu w dniu 10 grudnia o godz. 19:00. Pytania konkursowe to:

1. Durian Sukegawa to pseudonim artystyczny – jak brzmi prawdziwe imię i nazwisko pisarza? [Odp. Tetsuya Akikawa]
2. Wymień dwa języki europejskie (oprócz polskiego), na które przetłumaczono powieść „Kwiat wiśni…”. [Odp. angielski/ niemiecki/ francuski]
3. Kirin Kiki (odtwórczyni roli Tokue) w ostatnich latach regularnie występowała w filmach reżyserowanych przez Hirokazu Koreedę. Podaj tytuły dwóch takich filmów (może być polski lub angielski). [Odp. Shoplifters/ After the Storm (pol. Po burzy)/ Our Little Sister (pol. Nasza młodsza siostra)/ Like Father, Like Son (pol. Jak ojciec i syn)/ I Wish (pol. Życzenie)/ Still Walking (pol. Ciągle na chodzie).]

Najszybszej poprawnej odpowiedzi udzielił użytkownik こころ 秦 – nagroda główna (film+książka).
Drugi w kolejności był użytkownik Krystian Karolak – nagroda II stopnia (książka).


Regulamin konkursu:
1. Organizatorem konkursu jest Administrator portalu honbon.pl.
2. Wysyłając zgłoszenie uczestnik potwierdza, iż zapoznał się z Regulaminem i akceptuje jego warunki.
3. W konkursie może wziąć udział każda osoba fizyczna, z wyłączeniem Organizatora konkursu, członków jego najbliższej rodziny oraz osób bezpośrednio związanych z organizacją i przygotowaniem konkursu.
4. Warunkiem udziału w konkursie jest udzielenie pisemnej odpowiedzi w wyznaczonym terminie oraz formie wskazanymi w opisie konkursu. Zgłoszenia nie spełniające w/w warunków nie będą brane pod uwagę.
5. Zwycięzcy oraz nagrodzone odpowiedzi zostaną opublikowane w dniu 9 grudnia o godz. 10:00 na stronie honbon.pl oraz na Facebooku.
6. Warunkiem otrzymania nagrody jest przesłanie Organizatorowi danych do przesyłki w ciągu siedmiu dni od momentu ogłoszenia wyników, tj. do godziny 10:00 16 grudnia 2018 r.. Niedotrzymanie terminu jest równoznaczne z rezygnacją z nagrody.
7. W przypadku rezygnacji z nagrody przez pierwotnego zwycięzcę Organizator wskaże innego laureata.
8. Nagroda nie podlega wymianie na inne nagrody rzeczowe ani ich równowartość pieniężną.
9. Nagroda będzie wysyłana wyłącznie na terytorium Polski.
10. Przesłanie zgłoszenia jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody uczestnika na przetwarzanie jego danych osobowych przez Organizatora w celach konkursowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO) .